Embelsira (39 recipes)

Embelsira Recipes

Featured
Biskota me tërshërë dhe gjalp kikiriku

Biskota me tërshërë dhe gjalp kikiriku

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
0.5 filxhan Gjalp Kikiriku, 0.25 filxhan mjalte, 1 cope Banane, 1 luge caji Ekstrakt Vanilje, 0.5 filxhan Tershere, 1 luge caji Sode buke, 1 pak Kripe, 0.5 filxhan Arra Kokosi, 2 luge gjelle Fara Kia

Preparation time: 15m
Cooking time: 20m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Cheesecake me cokollate dhe kikirika

Cheesecake me cokollate dhe kikirika

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
150 gr Biskota te thjeshta, 50 gr Kikirika te kripur, 50 gr Cokollate e zeze, 3 kokrra Veze, 100 gr Sheqer, 600 gr Filadelifia, 20 gr Niseshte, 0.5 lengun Limon, 100 ml Pana per embelsira, 200 gr Cokollate me qumesht, 50 gr Cokollate e zeze, 125 ml Pana

Difficulty: Fairly difficult
Cost: Fairly cheap

Featured
Cupcake me ribes

Cupcake me ribes

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
100 gr miell, 100 gr sheqer, 40 ml vaj luledielli, 60 ml uje i vaket , 2 veze, 12 gr sode per embelsira , 0.5 limon (vetem lekura e grire ne rende ), 1 maje luge kripe, 200 ml pana e ftohte nga frigoriferi, 2 luge sheqer pluhur, ribes

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Ëmbëlsirë krokante me susam

Ëmbëlsirë krokante me susam

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
200 gr fara susami, 200 gr sheqer i zi

Preparation time: 10m
Cooking time: 20m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Embelsire me biskota dhe banane

Embelsire me biskota dhe banane

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
400 gr biskota, 250 ml qumesht, 300 ml pana, 2 banane, 200 gr cokollate

Preparation time: 20m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Embelsire me fruta pylli dhe luleshtrydhe

Embelsire me fruta pylli dhe luleshtrydhe

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
200 gr miell, 125 gr gjalp, 50 gr bajame te grira, 1 e verdhe veze, 40 ml uje, 3 luge sheqer, pak kripe, 300 ml pana , 250 gr maskarpone, 50 gr sheqer, 2 pako vanilje, 150 gr fruta pylli te zeza, 100 gr luleshtrydhe

Preparation time: 30m
Cooking time: 15m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Embelsire snickers

Embelsire snickers

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
8 te bardha vezesh, pak kripe, lengu i nje gjysme limoni, 9 luge gjelle sheqer, 4 luge gjelle miell, 250 gr kikirik i bluar, 200 gr cokollate e bardhe , 2 luge vaj, krem karamel

Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Gjylnar – Ëmbëlsire Dibrane

Gjylnar – Ëmbëlsire Dibrane

0
Category:  Gatime Shqiptare, Embelsira

Ingredients:
4 kokrra veze, 250 gr gjalpe, 300 ml qumesht, 100 gr sheqer, 300 gr miell, 1 luge caji me maja per embelsira, pak vanilje sipas deshires, 150 ml uje, 200 gr sheqer, pak leng limoni

Preparation time: 20m
Cooking time: 30m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Gliko shalqiri

Gliko shalqiri

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
1 kg lekura shalqiri, 1 kg sheqer, 200 ml uje, 100 gr gelqere, 4 gjethe barbaroze, fara karaifili

Preparation time: 15m
Cooking time: 30m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Hallve fshati

Hallve fshati

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
300 gr miell, 600 ml uje, 100 gr sheqer, 3 luge gjelle vaj ulliri

Preparation time: 10m
Cooking time: 5m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap