Embelsira (39 recipes)

Embelsira Recipes

Featured
Kadaif

Kadaif

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
1 kg kadaif, 600 gr arra te qeruara, 2 luge kanelle pluhur, 150 gr galete ( buke e thekur e grire ) , 2 luge konjak, 2 luge sheqer, 250 gr gjalpe i shkrire , 1.7 kg sheqer, 1.2 l uje, pak karafil, 1 luge leng limoni, pak vanilje pluhur ( sipas deshires)

Preparation time: 3h
Cooking time: 2h
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Kek me arre kokosi

Kek me arre kokosi

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
125 gr gjalpe i bute, 150 gr sheqer, 3 veze, 75 gr miell, 125 gr arre kokosi, 1 pako pluhur vanilje, pak rum (fakoltativ)

Preparation time: 10m
Cooking time: 30m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Kek me Pjeshke

Kek me Pjeshke

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
1 Filxhan caji Miell, 2 Filxhan caji Sheqer, 1 Filxhan caji Komposto, 1 Filxhan caji Qumesht, 1 Luge kafeje Sode, 1 Filxhan caji Arra, 6 Cope Veze

Preparation time: 20m
Cooking time: 20m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Kek me qumesht

Kek me qumesht

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
100 ml qumesht, 300 gr miell, 100 gr sheqer, 1 luge caj sode buke, 4 veze, 30 gr gjalpe

Preparation time: 10m
Cooking time: 40m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Kompekaj

Kompekaj

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
180 gr miell, 60 ml uje, 60 gr gjalpe, 10 veze, 170 gr miell, 150 gr sheqer, 100 gr arra, 2 luge gjelle kakao

Preparation time: 30m
Cooking time: 40m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Krem karamel

Krem karamel

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
6 veze, 1 l qumesht, 1 pakete vanilje, 0.5 kg sheqer, 5 luge sheqer

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Limonadë Qershie me Lime

Limonadë Qershie me Lime

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
1 liter Uje, 0.33 filxhan Pure Qershie, 2 kokrra Lime, 1 filxhan Qershi te ngrira, 0.25 filxhan Shurup panje, 2 luge gjelle Fara Kia

Preparation time: 15m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Pasta Flora

Pasta Flora

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
350 gr miell, 250 gr gjalp te ftohte, 1 veze te plote , 1 te verdhe veze, 2 luge sheqer, 1 luge te vogel pluhur pjekes, 3 luge brandy (konjak), pak kripe , recel dhe fruta te thata sipas deshires per mbushje

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Puding me fara Kia, luleshtrydhe dhe çokollatë

Puding me fara Kia, luleshtrydhe dhe çokollatë

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
120 gr Luleshtrydhe, 2 luge Kos, 1 maje luge Vanilje Pluhur, 0.5 filxhan Fara Kia, 2 luge Cokollate e grire

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Quiche Lorraine – Recete gatimi franceze

Quiche Lorraine – Recete gatimi franceze

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
250 gr miell, 125 gr gjalpe, 1 e verdhe veze, 50 ml uje, Pak kripe, 300 ml qumesht, 3 veze, pak kripe, pak piper, pak arre moskat, 1 qepe e kuqe, pak majdanoz, 1 karrot, 1 kungull, 1 spec i prere ne forme rrethore, 50 gr kerpudha, 100 gr domate qershi, 30 gr ullinj te zinj, pak djathe i grire kackavall, salmon i tymosur

Preparation time: 20m
Cooking time: 50m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap