Pjata e pare (56 recipes)

Pjata e pare Recipes

Featured
Receta per supe franceze

Receta per supe franceze

0
Category:  Pjata e pare
French

Ingredients:
2 kg qepe te medha te grira imet me thike, 100 gr gjalpe, 0.5 luge caj sheqer geshtenje, 2 l leng mishi, 1 luge gjelle miell, 150 ml vere e bardhe, 2 luge gjelle whisky, pak kripe, pak piper, 50 gr gjalpe i shkrire , 16 feta buke te thekura (baguette), 1 thelpi hudher, 180 gr groviera e grire (lloj djathi)

Preparation time: 30m
Cooking time: 30m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Risoto me fruta deti

Risoto me fruta deti

0
Category:  Pjata e pare
Italian

Ingredients:
1 Liter Leng i pergatitur peshku, 1 Gote Vere e Bardhe, 400 Gr Oriz, 200 Gr Karkaleca, 400 Gr Midhje, 400 Gr Vongole, 400 Gr Kallamar, 1 Luge gjelle Majdanoz, 1 Thelb Hurdher, 1 Kokerr Qepe, 1 Dege Selino, 1 Aq sa duhet Vaj Ulliri, Kripe, Piper

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Rizoto me gorgonzola dhe dardha

Rizoto me gorgonzola dhe dardha

0
Category:  Pjata e pare

Ingredients:
250 gr oriz, 450 ml leng perimesh ose uje, 2 dardha, 80 gr gorgonzola, 60 gr gjalpe, 1 luge gjelle vaj ulliri , 1 qepe e bardhe , 100 ml vere e bardhe , 2 arra, pak kripe

Preparation time: 20m
Cooking time: 30m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Rizoto me kerpudha dhe Konjak

Rizoto me kerpudha dhe Konjak

0
Category:  Pjata e pare
Italian

Ingredients:
50 gr Gjalp, 500 gr Kerpudha te freskta, 2 luge gjelle Konjak, 2 luge gjelle Pana, 2 filxhan caji Oriz, 1 koker Qepe, 1.5 filxhan caji Djath Parmixhano, 4 filxhan caji Leng perimesh ose Uje me koncetrate pule, 1 aq sa duhet Kripe, piper, 1 tufe Majdanoz

Preparation time: 20m
Cooking time: 20m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Rizoto me luleshtrydhe

Rizoto me luleshtrydhe

0
Category:  Pjata e pare

Ingredients:
300 gr oriz, 15 luleshtrydhe, 1 qepe e vogel, 2 luge vaj ulliri, 200 ml vere e bardhe e athet ose spumante, pak kripe, pak piper te kuq, 30 gr gjalpe, 250 gr djathe parmixhan i grire , pak majdanoz i grire holle

Preparation time: 10m
Cooking time: 30m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Rizoto me Molle dhe Proshute i tymosur

Rizoto me Molle dhe Proshute i tymosur

0
Category:  Pjata e pare

Ingredients:
320 gr Oriz Carnaroli, 2 kokrra Molle, 120 gr Proshut i tymosur, 1 kokerr Qepe, 1 liter Leng Mishi, 150 ml Vere e bardhe, 40 gr Gjalpe, 40 gr Parmixhano, 1 aq sa duhet Kripe dhe piper

Preparation time: 15m
Cooking time: 30m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Rizoto me Perime

Rizoto me Perime

0
Category:  Pjata e pare

Ingredients:
1 kokerr Qepe, 1 kokerr Domate , 2 cope Karrota, 1 cope Kungull, 0.5 cope Spec jeshile, 0.5 cope Spec i Kuq, 0.5 cope Patellxhan, 1 dore Bizele, 2 gota Oriz, 0.5 gote Vere e bardhe, 1 aq sa duhet Kripe, vaj, piper

Preparation time: 15m
Cooking time: 20m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Rosnica me pule fshati

Rosnica me pule fshati

0
Category:  Pjata e pare, Gatime Shqiptare

Ingredients:
1 pule, 200 gr miell, 1 kokerr veze, 2 luge gjelle qumesht ose kos, pak vaj ulliri, pak gjalpe

Preparation time: 30m
Cooking time: 30m
Difficulty: Easy
Cost: Cheap

Featured
Sallate me makarona, domate, ullinj, speca dhe borzilok

Sallate me makarona, domate, ullinj, speca dhe borzilok

0
Category:  Pjata e pare

Ingredients:
500 gr Pasta Farfale, 2 kokrra Domate, 2 cope Speca, 10 kokrra Ullinj, 1 tufe Borzilok, 1 aq sa duhet Kripe, Vaj ulliri dhe Piper

Preparation time: 10m
Cooking time: 10m
Waiting time: 1h
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Spaghetti me fruta deti

Spaghetti me fruta deti

0
Category:  Pjata e pare

Ingredients:
400 gr makarona te gjata, 700 gr fruta deti miks ( karkaleca deti,midhje, molusqe, kallamare te vegjel), 6 luge gjelle vaj ulliri, 2 domate, 3 thelpinj hudhre, 1 spec djeges, pak kripe, pak piper, pak majdanoz te grire, 100 ml vere te bardhe

Preparation time: 20m
Cooking time: 15m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly expensive