Receta per supe francezeFeatured

Category: 

Supa franceze ose supa me qepë (soupe à l’oignon) është një pjatë shumë e njohur në Francë dhe jo vetëm. Kjo pjatë është tradicionale edhe për shumë vende të tjera pasi është një pjatë e varfër, me pak përbërës ku mbizotëron qepa. Këtë pjatë të thjeshtë por me një shije të mrekullueshme, e gjejmë në restorantet më të mira franceze.

Easy
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 8 Person(s)

Supe franceze

 • 2 kg qepe te medha te grira imet me thike
 • 100 gr gjalpe
 • 0.5 luge caj sheqer geshtenje
 • 2 l leng mishi
 • 1 luge gjelle miell
 • 150 ml vere e bardhe
 • 2 luge gjelle whisky
 • pak kripe
 • pak piper

Per pjesen siper duhen

 • 50 gr gjalpe i shkrire
 • 16 feta buke te thekura (baguette)
 • 1 thelpi hudher
 • 180 gr groviera e grire (lloj djathi)

Receta per supe franceze Directions

 1. Shkrijmë 75 gr gjalpë në një tigan të madh ose tenxhere me kapak,në zjarr te ngadaltë.Shtojmë qepët,mbulojmë tiganin me kapak dhe i lemë te piqen avash avash përreth 15 minuta,duke i përzier herë pas here.Heqim kapakun,ngremë zjarrin dhe shtojmë sheqerin.E skuqim dhe përreth 45 minuta të tjera duke e përzier vazhdimisht.
 2. Në një tenxhere tjetër hedhim lëngun e mishit dhe e lemë derisa të ziejë. Shkrijmë në një enë të vogël dhe pjesën tjetër të gjalpit. Te gjalpi shtojmë miellin dhe 2 lugë lëng mishi. Përziejmë masën derisa të mpikset dhe në vazhdim e hedhim te tenxherja me lëngun e mishit.I trazojmë mirë.
 3. Kur qepët të jenë gati,shtojme verën dhe e lemë derisa të avullojë dhe pastaj shtojmë lëngun e mishit.Përziejmë supën vazhdimisht derisa të marri valë dhe e lemë të ziejë për 30 minuta pa e mbuluar tenxheren.
 4. Më pas shtojmë whiskin, pak kripë e pak piper dhe nëse mundemi e lemë supën 24 ore pa e servirur.
  Dhe kur të duam ta servirim supën, e hedhim në tava të vogla (sa për një person).Ndërkohë përgatisim fetat e bukës për tia vendosur sipër. Grijmë hollë hudhrën dhe e përziejmë me gjalpin. Spërkasim fetat e bukës me këtë përzierje dhe pak djathë. Fusim në furrë fetat e bukës për disa minuta sa të thahen pak.
 5. Më pas vendosim mbi çdo tavë nga dy feta buke, hedhim sipër djathë groviera të grirë (duhen mbuluar me djathë komplet fetat e bukës). Vendosim tavat në furrë të nxehtë 250°C për disa minuta, derisa të jetë krijuar sipër një kore e artë. Më pas e nxjerrim nga furra dhe servirim menjëherë supën duke i dhënë çdo personi nga një tavë të vogël.
 6. Ju bëftë mirë !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top