Ballokume elbasaniFeatured

Category: 

Kjo recete gatimi eshte embelsire karakteristike e zones se Elbasanit. Ballokume  gatuhet kryesisht ne diten e veres ne 14 mars.

Super easy
Cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Ballokume

 • 1 kg miell misri
 • 100 gr miell gruri
 • 8 veze
 • 400 gr gjalpe
 • 50 ml qumesht
 • 1 kg sheqer

Ballokume elbasani Directions

 1. Tretim gjalpin ne nje tenxhere dhe me pas e bashkojme me sheqerin duke e rrahur derisa te formoje nje shkume te bardhe.
 2. Ne nje tas, perziejme vezet e plota me qumeshtin dhe me pas i bashkojme me gjalpin duke rrahur vazhdimisht. bashkojme te dy llojet e miellit me masen e mesiperme dhe vazhdojme te rrahim me pirun.
 3. Leme brumin e ballokumeve te pushoje perreth 20' Nese pas kesaj kohe brumi na duket i qullet do ta punojme perseri duke shtuar dhe pakez miell.
 4. Ndajme brumin ne rrathe me madhesi mesatare, i shtypim me dore dhe i vendosim ne enen e pjekjes.
 5. Ballokumet, preferohet te piqen ne ene bakri ose qelqi.
 6. Pjekja do te behet ne furre te parangrohur ne temperature 170 °
 7.  Receta eshte gati. Ju befte mire!

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top