Kunguj te skuqur Featured

Category: 

Kungujt e skuqur janë me të vërtetë shumë të shijshëm. Me pak përbërës dhe në pak kohë, ne do të gatuajmë një pjatë ideale për të shoqëruar një pjatancë me mish ose një antipastë.

Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Kunguj te skuqur

  • 4 kunguj
  • pak kripe
  • 1 luge gjelle miell
  • pak vaj per skuqje

Kunguj te skuqur Directions

  1. Lajmë mirë kungujt dhe i thajmë me një letër kuzhine. Presim për së gjati kungujt duke i lënë edhe lëkurën. Pasi i kemi prerë të gjithë kungujt u hedhim pak kripë e më pas i vendosim në një kullonjëse. I lemë aty përreth gjysmë ore në mënyrë që të lëshojnë ujin e tepërt.
  2. Më pas i thajmë pak kungujt me një pecetë të pastër dhe i përziejmë me pak miell.Vendosim vajin të nxehet dhe kur është gati hedhim kungujt me kujdes.
  3. Pasi janë pjekur, heqim kungujt dhe i vendosim në një pjatë me letër kuzhine poshtë në mënyrë që të thithi vajin e tepërt. Shërbejmë kungujt e skuqur të ngrohtë.
  4. Ju bëftë mirë!

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top