Rizoto me Molle dhe Proshute i tymosurFeatured

Category: 

Rizoto me molle dhe me proshute te tymosur eshte nje pjate e pare e shijshme dhe e vecante. ka nje shije delikate, te embel dhe te kripur e cila balancohet nga embelsia e molles me proshutin e tymosur.

Nje gje eshte e sigurt, Rizotoja me Molle dhe Proshute te tymosur do te jete nje hit edhe per femijet tuaj.

Easy
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Rizoto me molle dhe proshute te tymosur

 • 320 gr Oriz Carnaroli
 • 2 kokrra Molle
 • 120 gr Proshut i tymosur
 • 1 kokerr Qepe
 • 1 liter Leng Mishi
 • 150 ml Vere e bardhe
 • 40 gr Gjalpe
 • 40 gr Parmixhano
 • 1 aq sa duhet Kripe dhe piper

Rizoto me Molle dhe Proshute i tymosur Directions

 1. Per te pergatitru rizoton me molle dhe proshut, presim proshutin e tymosur ne kubike.
 2. Te njejten gje bejme edhe me mollen, te cilen e lajme, qerojme dhe e presim ne kubike.
 3. Ne fund presim qepen.
 4. Ne nje tenxhere te madhe hedhim gjalpin dhe skuqim qepen, ne nje zjarre te avashet, deri sa te zbutet.
 5. Me pas shtojme orizin dhe e kaverdisim deri sa te behen te gjitha kokrrat e bardha.
 6. Me pas e shuajme me 1/2 filxhan vere te bardhe (100 ml) dhe e lem deri sa te avulloje.
 7. Pasi ka avulluar vera, shtojme proshutin e tymosur.
 8. E gatuajme orizin duke shtuaj lengun e mishit, me pjese pjese, pasi e shohim qe e ka thithur.
 9. Nderkohe i vendosim kubiket e molles ne nje tjeter tenxhere, shtojme pjesen e mbetur te veres se bardhe dhe lengun e mishit, i lem te gatuhen per disa minuta.
 10. Ne gjysmen e kohes se gatimit te orizit, shtojme mollet tek orizi, sebashku me lengun qe mund te kene leshuar mollet.
 11. E mbarojme gatimin e orizit, shtojme nje garuzhde leng mishi nese eshte e nevojshme.
 12. Pasi orizi eshte gatuar, e heqim nga zjarri, e rregullojme me kripe dhe piper te zi.
 13. Ne fund shtojme djathin parmixhano dhe e servirim te ngrohte.
 14. Mund te shtojme disa feta molle te gjalla, ne varesi te shijes dhe dekorit te pjates.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top