Rizoto me PerimeFeatured

Category: 
Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

rizoto me perime

 • 1 kokerr Qepe
 • 1 kokerr Domate
 • 2 cope Karrota
 • 1 cope Kungull
 • 0.5 cope Spec jeshile
 • 0.5 cope Spec i Kuq
 • 0.5 cope Patellxhan
 • 1 dore Bizele
 • 2 gota Oriz
 • 0.5 gote Vere e bardhe
 • 1 aq sa duhet Kripe, vaj, piper

Rizoto me Perime Directions

 1. Grijme qepen dhe e hedhim ne tigan bashke me domaten e kaluar ne rende me 5 luge vaj ulliri(mund te shtoni edhe nje luge gjalpe sipas deshires).
 2. Pasi jane zverdhur qepa , eshte thare edhe lengu i domates hedhim specat , kungujt,patellxhanet,karrotat ; te tera perimet pasi i kemi renduar apo prere ne kubike.
 3. I japim nje faqe duke i perzier shpesh ne menyre qe te mos ngjisin ne tigan apo te digjen dhe me pas i shuajme me veren e bardhe.
 4. Hedhim 2 gota oriz kokerrgjate dhe vazhdojme e kaurdisim orizin me perimet ne tigan.
 5. Pasi ka marre nje faqe edhe orizi i hedhim sipas masave (1/2 oriz/uje) 4 gota uje te nxehte(apo leng mishi te nxehte) hedhim edhe bizelet , kripe dhe piper sipas deshires dhe i veme kapakun.
 6. Pasi shteron eshte gati per t’u servirur. Ju befte mire!

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top