Rizoto me kerpudha dhe KonjakFeatured

Category: 
Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Rizoto me kerpudha dhe konjak

 • 50 gr Gjalp
 • 500 gr Kerpudha te freskta
 • 2 luge gjelle Konjak
 • 2 luge gjelle Pana
 • 2 filxhan caji Oriz
 • 1 koker Qepe
 • 1.5 filxhan caji Djath Parmixhano
 • 4 filxhan caji Leng perimesh ose Uje me koncetrate pule
 • 1 aq sa duhet Kripe, piper
 • 1 tufe Majdanoz

Rizoto me kerpudha dhe Konjak Directions

 1. Ne nje tigan, vendosim gjalpin dhe e lem te shkrije, hedhim kerpudhat dhe i lem te gatuhen per 5 minuta. Shtojme kripen dhe piperin.
 2. Shtojme Konjak, e lem te zjeje deri sa te reduktoje per gjysem masen e saj.
 3. Shtojme 2 luget e gjelles me pana dhe e lem ne zjarr mesatare per 5 minuta.
 4. Pasi kane kaluar 5 minuta e heqim menjane dhe fillojme me rizoton.
  Hedhim vajin ne nje tigan te madh gatimi, shtojme qepen e grire holle dhe hurdhrat. i lem te gatuhen per 1-2 minuta, deri sa te shikojme qe jane zbutur, por nuk jane bere kafe. Ne kete moment shtojme orizin dhe e perzjejme me nje luge druri deri sa te shikojme qe te gjitha kokrrat e oriz jane bere te bardha, kohe qe nuk zgjat me shume se 1 minute.
 5. Fillojme dhe hedhim ujin/lengun e zarzavateve pak e nga pak. Nese kemi uje atehere koncentratin e hedhim direkte ne oriz ne momentin qe shtojme ujin.
 6. Ne varesi te fuqise se sobes zjerja e orizit nuk zgjat me shume se 18-20 minuta (ne menyre qe ai te jete al dente)
 7. Pasi kane kaluar 18 minuta, bashkojme salcen e kerpudhave qe kemi pergatitur me perpara dhe gjalpin qe na ka mbetur. Ne kete menyre, duke e shtuar gjalpin ne fund behet me mire lidhja e salces me orizin.
 8. Te mos harrojme edhe majdanozin, duke ruajtur disa gjethe per dekorin e pjates!

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top