Krem kungulli te verdheFeatured

Category: 

Kremi i Kungullit te verdhe eshte nje supe kremoze, e pergatitur me "tulin" e kungullit te verdhe, te ciles i shtohen qepe, patate, hurdher, piper, erza te aromatizuara, kanelle dhe vaj ulliri. Te gjithe ingredientet kalohen me pas ne mikser, per ti dhene jete nje kremi te mrekullueshem dhe te shijshem.

Mund ta servirim kremin e kungullit duke i hedhur nje dore te bollshme djathe parmixhano dhe kore buke te thekur.

Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

krem kungulli

 • 200 gr Patate
 • 1 aq sa duhet Piper, kripe
 • 2 luge gjelle Vaj Ulliri
 • 6 gjethe Borzilok
 • 2 thelpinj Hurdher
 • 3 dege Dafine
 • 2 kokrra Qepe
 • 30 gr Gjalpe
 • 1 tufe Majdanoze

Krem kungulli te verdhe Directions

 1. Pasi kemi hequr te gjitha farat kungullit, e presim ne copa, qerojme patatet dhe i presim edhe keto ne kubike.
 2. I presim qepet shume holle dhe i vendosim te zbuten duke i gatuar me gjalpe, vaj ulliri dhe hurdher.
 3. Shtojme copat e tulit te kungullit dhe patates, i perzjejme dhe i lem te zbuten. Shtojme pak e nga pak, kur duhet, lengun e mishit.
 4. I lidhim tufe te gjitha erzat e aromatizuar dhe ashtu tufe e vendosim per te zjere me ingredientet e tjere.
 5. Gjithnje kur duhet, shtojme lengun e mishit dhe e lem te gatuhet per 25 -30 minuta me zjarre te avashet.
 6. Pasi ka kaluar koha qe nevojitet, heqim tufen e erzave, e kalojme masen e pergatitur ne krem duke perdorur nje mikser dhe e rregullojme me kripe.
 7. Pasi kemi arritur dendesine e deshiruar, i shtojme piper te grire te fresket, nje maje luge kanelle dhe pak vaj ulliri. nese doni te servirni kremin e ngrohte, shtojme djathe parmixhano te grire dhe koret e bukes te thekura.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top