Biskota me arra dhe mjalte Featured

Category: 

Biskotat me Arra dhe Mjalt jane nje recete biskotash shume te dashura ne te gjithe vendin. Ideale per nje mengjes te shijshme, per te shoqeruar kafen dhe cajin e pasdites apo edhe vetem si nje snack ne mes te vakteve.

Pasi kemi pergatitur brumin duhet ta lem te pushoje ne frigorifer per 1 nate, ne menyre qe te arrije densitetin e duhur.

Easy
Cheap
Preparation time
Cooking time
Waiting time 1d

Ingredients

For 4 Person(s)

Biskota

 • 3.5 Filxhan caji Miell
 • 0.5 Filxhan Gjalp
 • 0.5 Filxhan Margarine
 • 5 Luge gjelle Mjalt
 • 1 Filxhan Shqer
 • 1 Luge kafeje Sode
 • 2 Luge gjelle Arra

Biskota me arra dhe mjalte Directions

 1. Hedhim ne mikser gjalpin bashke me margarinen ...sheqerin dhe vezet dhe fillojme rrahjen e tyre. Gjate rrahjes shtojme miellin ne te cilin me pare kemi hedhur soden dhe i kemi trazuar bashke pak nga pak ..dhe nga fundi shtojme vaniljen dhe arrat. Vazhdojme rrahjen deri sa te na behet nje brume elastik dhe mos te na ngjis ne duar
 2. Pas ketij procesi marim nje tepsi te cilen me pare ekemi shtruar me leter kunder djegjes dhe fillojme i vendosim biskotat me rradhe duke i bere sipas deshires tone formen.
 3. I vendosim pak larg nga njera tjetra me qellim sepse gjate pjekjes do fryhen.
 4. Pjekja behet ne temperatur te mesme te zgara e mesme e furres ne temperaturen 180 grade per 15 minuta.
 5. Pas pjekjes i leme te ftohen dhe mund tu hedhim sheqer pluhur nese deshirojme.
 6. Mund te mbushim nje kuti me kapak ose ne tas plastik me kapak te mbyllur mire dhe jetegjatesia e tyre do jete rreth nje muaj

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top