Tavë me bukë të fërguar, proshutë, perime dhe erëza të freskëtaFeatured

Category: 
Easy
Cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Tave

 • 0.5 filxhane bukë e prerë në kubikë të vegjël
 • 0.5 filxhane vaj ulliri
 • 3 thelpinj hudher
 • 1 luge gjelle gjalpe pa kripe
 • 2 qepe te medha
 • 1 rrenje selinoje
 • 3 filxhane proshute e prere holle
 • 0.5 filxhane majdanoz i grire holle
 • 2 luge gjelle sherbele e fresket e grire holle
 • 2 luge gjelle trumze e fresket e grire holle
 • 2 veze
 • kripe dhe piper sipas deshires
 • 2 filxhane leng mishi ose uje

Tavë me bukë të fërguar, proshutë, perime dhe erëza të freskëta Directions

 1. Në një tigan me pak vaj ulliri hidhni kubikët e bukës dhe hudhrën e prerë hollë dhe kaurdisini për pak minuta derisa buka të bëhet e fërguar.
 2. Ndërkohë në një tigan tjetër kaurdisni me vaj ulliri selinon, qepën, dhe erëzat e freskëta (majdanozin, trumzën dhe sherbelën) e shtojini këto jeshillleqe më pas te buka e thekur në tigan.
 3. Më pas në një tavë të lyer me gjalpë filloni të shtroni bukën me jeshilllëqet e përgatitura, shtoni proshutën dhe hidhni sipër gjalpin e mbetur.
 4. Përzieni veçmas në një tas vezët me lëngun e mishit ose ujin dhe këtë përzierje shtojani tavës nga sipër.
 5. Futeni tavën në furrë dhe lëreni të piqet rreth 30-40 minuta në temperaturë mesatare.
 6. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top