Recipes created by 

Featured
Bakllava Shqiptare

Bakllava Shqiptare

0
Category:  Gatime Shqiptare, Embelsira

Ingredients:
1 kg miell, 4 te verdha veze, 2 gota uje te vaket, 1 filxhan vaj ulliri , 0.5 luge kafeje kripe, pak niseshte, 1 kg arra te qeruara, 500 gr gjalpe i shkrire, 1.7 kg sheqer, 1.2 l uje, 0.5 limon

Preparation time: 2h
Cooking time: 3h
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Bakllava turke

Bakllava turke

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
700 gr miell, 200 ml vaj misri, 70 ml qumesht, 70 ml kos, 2 te verdha veze , 1 veze e plote, 1 luge gjelle limon i shtrydhur, 600 gr gjalpe i shkrire, pak niseshte , 500 gr arra te qeruara e te grira , 1.2 l uje, 1.8 kg sheqer, pak vanilje dhe karafil(sipas deshires)

Preparation time: 3h
Cooking time: 2h
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Ballokume elbasani

Ballokume elbasani

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
1 kg miell misri, 100 gr miell gruri, 8 veze, 400 gr gjalpe, 50 ml qumesht, 1 kg sheqer

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Biftek me perime

Biftek me perime

0
Category:  Pjata e dytë

Ingredients:
30 ml vaj perimesh, 450 gr fileto vici (prere ne dy shirita), 130 gr brokoli, 1 spec i kuq (prere ne shirita ), 2 karota (prere ne feta), 1 qepe jeshile ( prere copa copa ), 3 gr hudher e grire imet, 30 ml salce soje, 20 gr fara susami , te pjekura

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Biskota me arra dhe mjalte

Biskota me arra dhe mjalte

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
3.5 Filxhan caji Miell, 0.5 Filxhan Gjalp, 0.5 Filxhan Margarine, 5 Luge gjelle Mjalt, 1 Filxhan Shqer, 1 Luge kafeje Sode, 2 Luge gjelle Arra

Preparation time: 35m
Cooking time: 20m
Waiting time: 1d
Difficulty: Easy
Cost: Cheap

Featured
BISKOTA ME FIQ TE THARE

BISKOTA ME FIQ TE THARE

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
1.5 Filxhan Miell, 1 luge caji Sode buke, 0.25 luge caji Kripe, 10 luge gjelle Gjalp te fresket, 0.67 filxhan Sheqer Kaf, 1 kokerr Veze, 2 luge caji Vanilje, 1 kokerr Lekuren e Porpokalles

Preparation time: 30m
Cooking time: 20m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Biskota me gjalp

Biskota me gjalp

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
100 gr Gjalp, 100 gr Sheqer, 1 koker Veze, 200 gr Miell, 0.5 luge kafeje Maja per embelsira, 1 luge kafeje Ekstrakt vaniljeje, 1 luge Kakao, 1 aq sa duhet Sheqer Pluhur

Preparation time: 10m
Cooking time: 20m
Waiting time: 15m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Biskota me tërshërë dhe gjalp kikiriku

Biskota me tërshërë dhe gjalp kikiriku

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
0.5 filxhan Gjalp Kikiriku, 0.25 filxhan mjalte, 1 cope Banane, 1 luge caji Ekstrakt Vanilje, 0.5 filxhan Tershere, 1 luge caji Sode buke, 1 pak Kripe, 0.5 filxhan Arra Kokosi, 2 luge gjelle Fara Kia

Preparation time: 15m
Cooking time: 20m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Briam

Briam

0
Category:  Pjata e dytë

Ingredients:
300 gr domate te buta, 0.5 filxhan caji vaj, piper i zi i fresket, pak sheqer, 0.33 e tufes majdanoz, djathe i bardhe per servirje, 200 gr kunguj, 300 gr patellxhane mesatar, 200 gr patate, 200 gr qepe, 2 thelpinj hudher, 250 gr bishtaja te fresketa ose frigoriferi, kripe

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Brinje derri ne furre me patate

Brinje derri ne furre me patate

0
Category:  Pjata e dytë

Ingredients:
1 kg brinje derri, 500 gr patate, 2 dega rozmarine, 2 thelpinj hudher, 4 luge vaj ulliri , pak kripe kokerrtrashe

Preparation time: 20m
Cooking time: 50m
Difficulty: Super easy
Cost: Fairly cheap