Kek me qumesht Featured

Category: 

Kek me qumësht është një recetë gatimi shumë e thjeshtë që mund ta shërbejmë në mëngjes ose mbasditeve të shoqëruar me një çaj ose kafe. Kjo ëmbëlsirë është shumë e mirë edhe për fëmijët.

Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Kek me qumesht

  • 100 ml qumesht
  • 300 gr miell
  • 100 gr sheqer
  • 1 luge caj sode buke
  • 4 veze
  • 30 gr gjalpe

Kek me qumesht Directions

  1. Në një enë qelqi fillojmë të  rrahim vezët  dhe me pas shtojmë sheqerin. I rrahim për disa minuta se bashku. Me pas bashkojmë sodën me miellin dhe e shtojmë ngadalë duke situr në masën e vezëve . Ndërkohe qe përbërja trashet shtojmë pak nga pak qumështin. Dhe kështu me radhe e alternojmë me miellin. E trazojmë masën e krijuar me anë të një luge druri. Masa duhet te jete homogjene por jo e ngurtë.
  2. Lyejmë një tave me gjalpë dhe e spërkatim me pak miell. Hedhim masën e përgatitur ne  tave dhe e fusim ne furre për pjekje ne temperaturën 180°C për rreth 30-40 minuta.
  3. Pasi të ftohet e presim ne copa dhe shtojmë pak pluhur sheqeri sipër. 
  4. Ju befte mire!

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top