Kallamare te skuqurFeatured

Category: 

Kallamarët e skuqur janë shumë të mirë dhe shumë të thjeshtë për tu përgatitur. Janë me të vërtetë një pjatë e shijshme si për fëmijët dhe të rriturit.

Easy
Fairly cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Kallamare te skuqur

  • 1 kg kallamare te fresket
  • pak miell
  • 1 filxhan vaj
  • pak kripe

Kallamare te skuqur Directions

  1. Pastroni mirë kallamarët, lajeni dhe kullojeni. Prini ata në copa horizontalisht në rrathë, ( këmbët mos i prisni, lëreni siç janë).  Kaloni copat e kallamarëve në miell. Skuqeni në vaj të nxehtë, duke pasur kujdes që ti ktheni nga të dyja anët.
  2. Kur të kenë marrë ngjyrë të artë hiqeni nga zjarri dhe vendosini në një pjatë me letër kuzhine poshtë që të thithë vajin e tepërt. Hidhini kripë sipër dhe shërbeni kallamarët të nxehtë të shoqëruara me patate të skuqura ose një sallatë mikse.
  3. Ju bëftë mirë!

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top