Kek me PjeshkeFeatured

Category: 

Nje embelsire eshte ajo qe te mbledh perpara tavoline dhe te freskon shpirtin, sidomos kur eshte e perbere me nje nga frutat e stines se veres sikur eshte edhe pjeshka.

Easy
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Kek me pjeshk

 • 1 Filxhan caji Miell
 • 2 Filxhan caji Sheqer
 • 1 Filxhan caji Komposto
 • 1 Filxhan caji Qumesht
 • 1 Luge kafeje Sode
 • 1 Filxhan caji Arra
 • 6 Cope Veze

Kek me Pjeshke Directions

 1. Rrihni me mikser ose me telin e kushines vezet dhe sheqerin per rreth 10 minuta , derisa te shkumezohen,Shtoni pak nga pak vajin, soden , miellin , arrat , pjeshkat dhe qumeshtin.
  Vazhdoni rrahjen per disa minuta . Lyejeni me pak vaj tepsine ose formen e kekut, pudroseni me miell dhe hidheni brenda mases se pregatitur , deri ne mes . Vendoseni disa feta te plota pjeshke siper.
  Piqeni kekun per 20 minuta, te vendosur ne baze te furres,kurse per 15 minuta te tjera vendoseni mbi zgare ne menyre qe te piqet poshte-larte .
  Hiqeni nga furra , lereni te ftohet dhe sherbejeni te ftohte.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top