Fileto gici me pancete Featured

Category: 
Super easy
Cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Fileto gici

 • 200 gr fileto gici
 • 100 gr pancete
 • 100 gr kumbulla
 • 100 gr molle
 • 200 gr vere Marsala
 • 50 gr vaj ulliri
 • 30 gr piper
 • 30 gr kripe

Fileto gici me pancete Directions

 1. Pastrojmë fileton nga damarët, e ndajmë në mes në mënyrë horizontale dhe e rrahim derisa filetoja të jetë 1cm e trashë, e mbushim me kumbulla dhe e mbështjellim.
 2. Hapim pançetën në formë shtrati, vendosim fileton sipër pançetës dhe i mbështjellim të dyja bashkë, i lidhim me spango kuzhine dhe hedhim në tigan, ku e lenë sa të marrë ngjyrë të praruar, pastaj e fusim në furrë me temperaturë 160°C, ku e lemë për 25 minuta.
 3. Ndërkohë përgatisim salcën e mollës në tigan, skuqim fileton, hedhim 200 ml ujë, mollët, verën Marsal dhe i lemë të ziejnë derisa masa të arrijë në 100 ml.
 4. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top