Buke me miell misriFeatured

Category: 

Buka me miell misri e pergatitur ne shtepi ka nje shije fantastike. Buka e misrit gjithashtu mund te perdoret ne shume receta te tjera ose mund ta prisni ne feta dhe ta perdorni per shoqerimin e antipastave.

Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 6 Person(s)

Buke me miell misri

  • 1 kg miell misri
  • 700 ml uje
  • vaj ulliri
  • kripe

Buke me miell misri Directions

  1. Hedhim miellin e misrit ne nje ene dhe shtojme kripen se bashku me pak vaj ulliri . Me pas shtojme ijin e ngrohte ne temperature 40 grad . E perziejme mire me luge druri . Lyejme taven me vaj ulliri dhe hedhim masen e pergatitur.E hapim ne te gjithe siperfaqen.
  2. Buken e misrit e pjekim ne temperaturen 200 grad per 40 min. Pasi eshte pjekur e nxjerrim nga furri dhe mund te shoqerohet me antipasta ose mund te vazhdoni me pergatitjen e persheshit me buke misri.
  3. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top