Pica tradicionale Featured

Category: 
Super easy
Cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Perberesit per brumin

 • 1 kg miell
 • 6 luge vaj ulliri
 • 50 gr maja birre
 • 2 luge sheqer
 • 10 gr kripe
 • 1 gote uje

Perberesit per mbushjen

 • 300 gr salsice
 • 2 domate te fresketa
 • 300 gr mocarela
 • kripe
 • rigon
 • borzilok te fresket
 • vaj ulliri

Pica tradicionale Directions

 1. Ndërkohë që presim brumin të vijë, marrim mocarelën dhe e presim në copa, presim gjithashtu në copa domatet dhe salçiçet. Pasi kemi përgatitur brumin, marrim një tavë të madhe dhe e lyejme me pak vaj ulliri, ( mund ta bëjmë ëdhe në dy tava nëse dëshirojmë).
 2. Hapim me dorë me kujdes brumin e përgatitur. Duhet ta mbulojmë gjithë tavën. Më pas me majat e gishtave e shtypim brumin me kujdes. I hedhim sipër copat e domates. I hapim mirë mbi brumin. Pastaj i hedhim pak kripë, rigon dhe gjethet e borzilokut. E fusim tavën të piqet në furrë të nxehtë 200°C përreth 10 minuta.
 3. Më pas e heqim tavën nga furri dhe i hedhim sipër copat e salçiçes, mocarelën dhe pak vaj ulliri. E vendosim përsëri tavën në furrë derisa të shohim që pica është pjekur. Pasi e nxjerrim nga furra, presim picën në copa dhe e shërbejmë të ngrohtë.
 4. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top