Couscous me perime Featured

Category: 

Couscous me perime eshte nje pjate e njohur mesdhetare , me origjine nga Afrika e Veriut. Kjo eshte nje recete e lehte dhe e shijshme.

Easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Perberesit per couscous

 • 250 gr couscous
 • 260 ml uje
 • 2 luge vaj ulliri

Perberesit per salcen me perime

 • 1 qepe e njome
 • 1 karote
 • 1 kungull
 • 1 patellxhan
 • 3 lule brokoli
 • 1 dege selinoje
 • 9 domate te vogla
 • 4 luge gjelle vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudhre
 • pak kripe
 • 1 spec djeges
 • 2 gjethe borziloku

Couscous me perime Directions

 1. Pergatitja e Couscous
 2. Si fillim marrim patellxhanin dhe pasi e kemi lare , e presim ne copa , e vendosim ne nje kullojese me pak kripe siper. Ne kete menyre i heqim hidherimin qe ka. Marrim nje ene qelqi te madhe dhe e hedhim ne te couscous. Shtojme ngadale ujin e nxehte . E trazojme me luge e me pas e mbulojme me kapak ne menyre qe te thithe gjithe ujin couscousi.
 3. Nderkohe pergatisim salcen 
 4. Lajmee presim perimet ne copa , presim karroten , selinone , kungullin , domatet , Grijme dhe qepen holle. Hedhim vaj ulliri ne tigan dhe shtojme qepen e grire. Shtojme hudhren e prere holle. I kaverdisim per pak minuta derisa te zbuten e me pas shtojme perimet me radhe , ne fillim selinone e karroten , e me pas brokolin , kungullin e patellxhanin. I trazojme se bashku. Ne fund shtojme edhe domatet edhe specin djeges . I hedhim pak kripe dhe i pjekim perreth 10 minuta derisa te jene zbutur perimet . Ne fund pasi kemi fikur zjarrin , hedhim edhe gjethet e borzilokut.
 5. Marrim enen ku kemi hedhur couscous dhe me ane te nje piruni e trazojme mire derisa te mos kete me kokrriza . Shtojme edhe vajin e ullirit dhe e trazojme perseri . Hedhim dhe perimet siper dhe e perziejme ose hedhim couscous ne pjata e me pas shtojme perimet mbi te . Servirim couscous direkt ose mund ta ruajme ne frigorifer per ta servirur nje dite me pas. Mbetet i shijshem edhe i ftohte . 
 6. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top