Karkaleca ne zgare Featured

Category: 

Karkaleca në zgarë janë një pjatë shumë e thjeshtë, e shijshme dhe e shpejtë. Me këtë recetë, të pjekësh karkalecat është me të vërtetë shumë e thjeshtë dhe rezultati final është fantastik.

Easy
Fairly expensive
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Karkaleca ne zgare

 • 1 kg karkaleca te fresket
 • 1 limon
 • pak kripe
 • pak piper
 • pak vaj ulliri
 • 2 thelpinj hudher
 • pak majdanoz

Karkaleca ne zgare Directions

 1. Si fillim përgatisim një salcë me vaj ulliri, kripë, piper, lëng limoni, thelpinjtë e hudhrës e majdanoz.Lëreni të pushojë përreth gjysmë ore.
 2. Marrim karkalecat e nisim ti pastrojmë me kujdes. I presim sipër nga kurrizi dhe i heqim fillin e zi që gjendet në të. I lajmë e i fshijmë me letër kuzhine.
 3. Nxehim në maksimum zgarën dhe vendosim në të karkalecat e pastruar, ulim zjarrin dhe i pjekim përreth 5-8 minuta ( në varësi të madhësisë së karkalecit).
 4. Vendosim karkalecat e pjekur në pjatë dhe i hedhim sipër salcën e përgatitur, duke pasur kujdes të heqim thelpinjtë e hudhrës. 
 5. Shërbejmë karkalecat të ngrohtë ose edhe të ftohtë janë shumë të shijshëm. E shoqërojmë këtë pjatë me një sallatë të freskët të stinës.
 6. Ju bëftë mirë!

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top