Speca me domateFeatured

Category: 

Specat e pjekur të shoqëruar me domate të skuqura janë një pjatë verore e shijshme. Në këtë stinë perimet janë të freskëta dhe të mira dhe me to mund të gatuajmë shumë pjata të ndryshme. Specat e gatuara në këtë mënyrë mund edhe ti përziejmë me makarona ose shoqërojmë një pjatë mishi.

Super easy
Cheap

Speca me domate

Similar recipes

Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Speca me domate

 • 1 spec i kuq i madh
 • 1 spec i bardhe
 • 1 spec jeshil
 • 400 gr domate te fresketa
 • 4 thelpinj hudhre
 • 3 qepe te njoma
 • pak kripe
 • pak piper
 • pak majdanoz
 • 3 luge gjelle vaj ulliri

Speca me domate Directions

 1. Si fillim lajmë mirë specat dhe i thajmë me letër. Vendosim specat në zgarë të piqen.
 2. Më pas pasi i kemi qëruar mirë, i presim në copa.Në një tigan hedhim vajin e ullirit dhe grijmë hollë qepën e njomë dhe hudhrën.
 3. E kavërdisim pak derisa të zbutet. Më pas shtojmë domatet e prera në copa. Mbulojmë tiganin me kapak dhe e lemë të ziejë për pesë minuta.
 4. Më pas shtojmë specat e prera, pak kripë e pak piper. Mbulojmë me kapak përsëri dhe e lemë të ziejë me zjarr të ngadaltë derisa të shohim që salca është lidhur.
 5. Pasi është gati, në fund shtojmë majdanoz të grirë hollë dhe e trazojmë.
 6. Hedhim specat me domate në pjatë dhe i shërbejmë.
 7. Kjo pjatë mund të shijohet edhe e ftohtë.
 8. Ju bëftë mirë !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top