Speca majhosheFeatured

Speca të gatuara në tigan me pak sheqer e uthull janë një antipastë ideale për të filluar një darkë me miqtë. Kjo pjatë mund të përdoret edhe si shoqërim për një pjatancë mishi.

Super easy
Cheap

Speca majhoshe

Similar recipes

Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Speca majhoshe

 • 2 speca te kuq
 • 1 spec jeshil
 • 3 luge vaj ulliri
 • 0.5 luge sheqer
 • pak piper
 • pak kripe
 • 3 luge uthull molle ( ose uthull balsamike )

Speca majhoshe Directions

 1. Marrim specat i lajmë dhe i fshijmë mirë. Fillojmë ti presim për së gjati.Në një tigan hedhim vajin dhe shtojmë specat e prerë dhe pak kripë.
 2. I skuqim me zjarr të fortë. Më pas shtojmë sheqerin, ulim pak zjarrin e shuajmë specat me uthull. I lemë derisa uthulla të ketë formuar një karamel. I hedhim pak piper, fikim zjarrin dhe i mbulojmë me kapak.
 3. I lemë disa minuta kështu e më pas i shërbejmë.
 4. Ju bëftë mirë!

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top