Salca TzatzikiFeatured

Category: 

Salca tzatziki është shumë e mirë për të shoqëruar pjatanca me mish e perime. Dhe jo më kot gjen një përdorim të gjerë në përgatitjen e sufllaqeve.

Super easy
Cheap

Salca Tzatziki

Similar recipes

Preparation time

Ingredients

For 4 Person(s)

Salca Tzatziki

 • 2 gota kos grek ( ose salce kosi)
 • 2 kastravec
 • 2 luge vaj ulliri
 • 3 thelpinj hudhre
 • 1 luge koperr e grire holle
 • pak kripe
 • pak piper
 • gjysme limoni

Salca Tzatziki Directions

 1. Si fillim qërojmë kastravecat. I presim në copa shumë të vogla me thikë. Më pas i hedhim kripë, i përziejmë dhe i vendosim në një kullonjëse. I lemë kështu përreth gjysëm ore, në këtë mënyrë humbin ujin që kanë.
 2. Më pas hedhim kosin në një grirës elektrik, shtojmë me radhë gjithë përbërësit e tjerë, fillojmë me kastravecin e kulluar, vajin e ullirit, lëngun e limonit, thelpinjtë e hudhrës të qëruar, koprrën, pak kripë e pak piper. I grijmë mirë derisa të jenë përzier mirë të gjithë përbërësit.
 3. Salcën e përgatitur e hedhim në një enë qelqi të cilën e mbulojmë me kapak. E lemë në këtë mënyrë përreth një orë përpara se ta shërbejmë.
 4. E servirim salcën tzatziki për të shoqëruar një pjatë me mish në zgarë ose perime.
 5. Ju bëftë mirë!

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top