MusakaFeatured

Category: 
Easy
Fairly cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Musaka

 • 2 patellxhane te medhenj
 • 2 patate
 • 300 gr mish i grire
 • 2 qepe
 • 2 domate
 • 50 gr miell
 • 200 gr qumesht
 • 50 gr mocarela
 • kripe
 • piper
 • vaj ulliri

Musaka Directions

 1. Pergatisim ne fillim kimen: Skuqim qepen e grire sa me holle, shtojme mishin e grire dhe vazhdojme skuqjen per rreth 10 min. Shtojme domatet e grira holle dhe e leme te shterroje deri kur te avullojne lengjet e gatimit. Shtojme kripen dhe piperin.
 2. Nderkohe presim patellxhanet dhe patatet ne forme gjatesore. I skuqim per pak minuta. Pastaj fillojme shtrimin: Vendosim nje shtrese patate, pastaj nje shtrese patellxhana, pastaj nje shtrese kime. E perserisim edhe nje here kete veprim duke perfunduar me patellxhane.
 3. Pergatisim kremin beshamel: Skuqim pak miellin me gjalp dhe ngadale duke e rrahur me tel vezesh shtojme qumeshtin. I hedhim kripen dhe e perziejme deri kur masa te jete homogjene.
 4. E shtrojme siper gatimit te pergatitur dhe e sperkasim me mocarelen e grire. E fusim ne furre 180 grade per rreth gjysem ore.
 5. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top