Protein Bars me fruta dhe tershereFeatured

Category: 

Uria dhe pushimi nuk kane moshe! Thene kete po ndjajme me ju receten me te vecante qe do ta beje "zemren" tuaj me te shijshme dhe me te shendetshme.
Ju propozojme kete Protein bars me fruta dhe tershere, ideale per kur ju mer pak oreksi ne pune, apo kur dilni nga palestra.

Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Protein Bars

 • 250 gr Tershere
 • 150 gr Mjalt
 • 30 gr Stika te qeruar
 • 250 gr Cokollate e bardhe
 • 25 gr Boronice e Kuqe
 • 8 gr Vaj Luledielli

Protein Bars me fruta dhe tershere Directions

 1. Per te pergatitur Protein Bars me fruta dhe tershere, fillojme duke i prere ne cope te medha stikat.

 2. Me pas vendosim ne zjarre te avashet nje tenxhere te vogel me mjalt,
  pasi mjalti te filloje te zjeje, shtojme tersheren,
  Stikat e grire
  Dhe boronicat e kuqe te thare.

 3. I perzjejme me nje luge druri, ne temperature te ulet, per 2 -3 minuta.
  Ne nje tas te vogel hedhim pak vaj luledjelli , me nje furce dhe presim 2 letra furre.

 4. Nje nga letrat e furres e vendosim poshte dhe e lyejme me vajin e luledjellit.

 5. E lyejme edhe fleten tjeter vetem ne nje ane.
  Hedhim masen e tersheres ne tepsi,
  E mbulojme me letren tjeter dhe e sheshojme me nje pec picash deri ne 1 cm.

 6. Me nje spatul rregullojme anet e mases se tersheres me fruta te thata.
  E vendosim ne furre te ventiluar ne 130 grade per 35 minuta.

 7. Kur ta heqim nga furra e lem te ftohet per 5 minuta dhe me pas e transferojme masen ne nje plan pune dhe me nje thike te lyer me vajin e mbetur te luleve te diellit e presim. Duhet te perfitojme 15 Protein bars.

 8. Nderkohe qe Protein Bars tone ftohen pergatisim masen e cokollates se bardhe ne banjo mari.

 9. Pasi cokollata ka shkrire, e lem te ftohet dhe te arrije temperaturen e ambjentit.

 10. Marrim Protein Bars te cilat tashme jane ftohur dhe i lyejme njeren ane me cokollate, i lem te ftohen ne nje flete silikoni duke e vendosur anen me cokollate poshte.

 11. Kur cokollata te ftohet totalisht, mund te shijojme Protein Bars tone ose te mbeshtjellim me leter furre dhe ti ruajme per nje moment te dyte. Nese temperatura e ambjentit nuk eshte mjaftueshmerisht e ulet, atehere i vendosim ne frigorifer.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top