Tortelini me proshutëFeatured

Category: 

Përbërësit e kësaj recete320 g tortellini 500 g proshutë  cotto ose proshutë pule  pana ( krem qumështi) kripë, piper

Easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Perbersit

  • 320 Gram Tortelini
  • 500 Gram Proshute pule
  • 120 Gram Pana
  • 5 Gram Kripe & Piper

Tortelini me proshutë Directions

  1. PërgatitjaFillimisht zieni tortelinit. Proshutën e prerë në kubikë përziejeni në një tigan me pak gjalpë në flakë të ulët. Shtoni në tigan pamën dhe e holloni me pak qumësht. Hidhni kripë dhe piper. Hidhni tortelinit e zier dhe e lini bashkë për 2-3 minuta në flakë të lartë. Sipas dëshirës mund t’i shtoni sipër pak djathë kaçkavall. Shërbejeni të ngrohta. Salcën e bardhë nuk duhet të jetë shumë e mpiksur, as shumë e hollë, por normale.
  2.  

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top