Trofte e mbeshtjelle me ProshuteFeatured

Category: 
Easy
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Trofte

 • 150 gr Proshute
 • 2 cope Trofte
 • 10 ml Uje
 • 3 luge Vaj Ulliri
 • 3 thelpinj Hurdher
 • 1 tufe Majdanoz
 • 0.5 filxhan Buke e thekur
 • 40 gr Djath Pecorino
 • 0.67 luge gjelle Vere
 • 2 luge gjelle Vaj Ulliri

Trofte e mbeshtjelle me Proshute Directions

 1. Per te pergatitur Troftat te mbeshtjella me proshute, duhet se pari te lajme dhe te pastrojme peshkun nga luspat.
 2. Me pas e marinojme ne 2 luge uthull dhe uje. Nderkohe pergatisim pjesen tjeter.
 3. Ne nje tas vendosim hurdhren, majdanozin e copetuar, buken e thekur, djathin dhe i perzjejme mire sebashku me veren dhe vajin e ullirit.
 4. Mbushim troften me masen e pergatitur dhe i mbeshtjellim me fetat e proshutit duke i mbuluar te gjitha.
 5. I vendosim ne nje tepsi te lyer me vaj dhe i pjekim per 15 minuta ne 180 grade.
 6. Pasi kane kaluar 15 minuta nxjerrim troftat nga furra, u shtojme veren dhe i rivendosim ne furre per 15 minuta te tjera. Pasi kesaj trofta jone e mbeshtjelle me proshute eshte gati.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top