Acuge dhe karkaleca te marinuaraFeatured

Category: 
Super easy
Cheap
Preparation time
Waiting time 4h

Ingredients

For 4 Person(s)

Acuge te marinuara

 • 1 kg Acuge
 • 1 kg Karkaleca
 • 2 gota uji Vaj Ulliri
 • 2 kokrra Limoni
 • 4 luge gjelle Uthull
 • 2 tufa Majdanoz
 • 1 aq sa duhet Kripe, piper, spec djekes

Acuge dhe karkaleca te marinuara Directions

 1. Fillojme duke lare dhe pastruar me kujdes acuget dhe karkalecat, i lem te kullojne ujin e tepert ne nje kullorse.
 2. Acuget i hapim duke u hequr halen e kurrizit.  Nderkohe fillojme dhe pergatisim marinimin e tyre.
 3. Marri dy tasa relativisht te medhenj dhe fillojme me rradhe te hedhim ingredientet e listuar, duke i ndare pergjysem ne te dy tasat.
 4. Me pas i perzjejme mire me nje pirun deri sa te shohim qe eshte krijuar nje mase homogjeni. Marrim dhe vendosim ne njerin tas acuget dhe ne tasin tjeter karkalecat.
 5. Kujdes vaji duhet ti mbuloje edhe acuget edhe karkalecat, ne kete menyre nese eshte e nevojshme shtojme akoma vaj ulliri.
 6. Acuget dhe karkalecat duhet te rrine te pakten 4 ore ne marinin, do ta veme re qe jane gatuar, kur te shohim qe jane bere te bardhe.
 7. Edhe nese i pergatisim nje dite me perpara dhe i lem ne frigorifer gjate gjithe nates, behen akoma me te mira.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top