TakosFeatured

Category: 
Easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

takos

 • 200 gr Miell 00
 • 200 gr Miell misri
 • 1 aq sa duhet Uje, Kripe, Piper, Vaj Ulliri
 • 2 cope Fileto Pule
 • 200 gr Domate
 • 1 dore Miser
 • 2 duar fasule
 • 1 tufe Sallate jeshile

Takos Directions

 1. Ne nje ene vendosim te dy llojet e miellit, kripen, pak sheqer, i perzjejme dhe hapim nje grope ne mes. Shtojme vajin e ullirit, ujin dhe piperin dhe e perzjejme deri sa te krijohet nje mase homogjene.
 2. Me pas e heqim nga tasi dhe fillojme e punojme ne nje plan pune te lyer me pak miell.
 3. Te gjithe masen e brumit e ndajme ne topa te vegjel dhe i hapim ne forme rrethore, nese nuk mund te arrijme nje forme perfekte mund te ndihmohemi nga nje kapak tenxhereje dhe nje rroll pice per ti prere rethore.
 4. I pjekim nje nga nje ne nje tigan jo ngjites.
 5. Per te krijuar formen e harkuar te tacos, pitet tona pasi i kemi hequr nga zjarri, nderokohe qe jane te ngrohta, i mbeshtjellim rreth nje peci nga ato te picave te trashe dhe e mbajme per disa sekonda me dore piten.
  Keshtu vazhdojme me te gjitha.
 6. Per ti mbajtur te ngrohta nderkohe qe bejme salcen i vendosim ne nje tas me nje mbules persiper.
 7. Marrim fileton e pules dhe e gatuajme me pak leng limoni, lekuren e tij dhe vaj ulliri ne nje tigan zgare. Pasi jane gatuar per rreth 7 minuta nga te dyja anet, i presim ne shirita.
 8. Marrim nje tigan te thell dhe fillojme pergatitjen e salce me domate, fasule, miser.
 9. Te mos harrojme ti hedhim edhe spec djekes.
 10. Pasi eshte gatuar edhe salca, qe e gjitha mund te marr rreth 10 minuta.
 11. Marrim tacoset me rradhe dhe i mbushim duke u vendosur nje shtrese sallate jeshile, pulen dhe salcen siper.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top