Brioche te thjeshta me nutella Featured

Category: 

Mengjesi eshte shume i rendesishem per te perballuar diten . E ku ka me mire se sa nje brioche i ngrohte i sapodale nga furra . Kjo recete eshte shume e thjeshte, mjafton nje pete sfoliat (edhe nga ato te gatshmet ) ,edhe pak cokokrem dhe brioche eshte gati . 

 

Easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Brioche

  • 1 pete sfoliat
  • 4 luge gjelle cokokrem
  • pak sheqerkallamsheqeri
  • pak sheqer pluhur

Brioche te thjeshta me nutella Directions

  1. Marrim peten dhe i hedhim pak sheqer siper. Me ane te nje peci (okllahie) , e shtypim nga siper . E kthejme peten nga ana tjeter, permbys dhe e presim ne tete pjese duke formuar trekendesha . 
  2. Ne cdo pjese vendosim nga pak nutella (rreth 1 luge kafeje ) . Mbyllim trekendeshat duke filluar nga pjesa e jashtme drejt asaj te brendshmes. Vendosim brioche ne nje tave me leter furre poshte . Vazhdojme keshtu per pjeset e tjera.
  3. Fusim ta pjekim ne furre te nxehte 180 grad perreth 12-15 min, derisa te shohim qe siper embelsirat kane marre nje ngjyre te arte. Me pas i leme te ftohen pak dhe i vendosim ne pjate . Sipas deshires mund ti hedhim pak sheqer pluhur ne momentin kur i servirim. 
  4. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top