Spaghetti me fruta deti Featured

Category: 

Makaronat spaghetti me fruta deti janë shumë të shijshme, sidomos kur frutat e detit janë të freskëta. Këtë pjatë mund ta gatuani edhe me fruta deti të ngrira, por shija nuk do të jetë e njëjtë.

Easy
Fairly expensive
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Makarona me fruta deti

 • 400 gr makarona te gjata
 • 700 gr fruta deti miks ( karkaleca deti,midhje, molusqe, kallamare te vegjel)
 • 6 luge gjelle vaj ulliri
 • 2 domate
 • 3 thelpinj hudhre
 • 1 spec djeges
 • pak kripe
 • pak piper
 • pak majdanoz te grire
 • 100 ml vere te bardhe

Spaghetti me fruta deti Directions

 1. Pergatitja e frutave te detit
 2. Si fillim vendosim molusqet në një tenxhere të madhe me ujë të ftohtë, në mënyrë që tu dali rëra. Duhet ti lemë përreth 2 orë në ujë. Më pas i nxjerrim nga uji dhe i kullojmë. Pastrojmë midhjet mirë, duke i gërryer anët që të mos ketë papastërti. Lajmë dhe pastrojmë edhe kallamarët dhe i presim në copa nëse janë të mëdhenj.
 3. Në një tigan hedhim vaj ulliri, thelpinjtë e hudhrës dhe specin djegës. I vendosim në zjarr dhe kur shohim që hudhra fillon të skuqet shtojmë molusqet. Pas disa minutash në zjarr ata do të hapen komplet, (nxjerrim jashtë tiganit molusqet e pahapura). Hedhim verën e bardhë në to. Sapo të ketë avulluar alkooli, shtojmë midhjet e pastruara. Pasi janë hapur dhe midhjet shtojmë domaten e grirë hollë. I hedhim pak kripë e pak piper dhe i trazojmë.
 4. Pergatitja e makaronave spaghetti
 5. Ndërkohë vendosim një tenxhere me ujë e kripë në zjarr dhe kur të marrë valë uji hedhim makaronat të ziejnë. Kur të shohim që salca në tigan po trashet shtojmë kallamarët dhe karkalecat. Mbulojmë me kapak dhe e lemë të ziejë me zjarr të ngadaltë derisa makaronat të ziejnë.
 6. Kullojmë makaronat dhe i bashkojmë me salcën e përgatitur. I përziejmë mirë dhe sipër i hedhim majdanoz të grirë. Mbushim pjatat me makarona dhe i servirim të ngrohta me pak piper sipër sipas dëshirës.
 7. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top