Spaghetti me KarkalecaFeatured

Category: 

Aroma e detit, qe do tju kujtoje ditet ne plazh, me delikatesen e karkalecave che shijen e pomodorini, mblidhen ne kete pjate unike. 

Per ti dhene me shume shije pjates tuaj, kalojini makaronat ne tigane sebashku me salcen dhe lengun e "guackave" te karkalecave.  Nje pjate perfekte nese kemi miq ne shtepi, ose per nje dreke te shijshme vere, Spaghetti me Karkaleca eshte perfekt per cdo okazion.

Fairly difficult
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Spaghetti me Karkaleca

 • 500 gr Karkaleca
 • 500 gr Spaghetti
 • 1 Koker Qep
 • 500 gr Pomodorini
 • 2 Koker Domate
 • 2 Thelpinj Hudher
 • 0.5 Gote Uzo ose Vere e bardhe
 • 1 aq sa duhet Kripe dhe piper

Spaghetti me Karkaleca Directions

 1. Ne nje tigan me pak vaj grijme imet qepen dhe hudhren dhe i leme gjer sa te ndryshojne pak ngjyre.
 2. Shtojme karkalecat e detit dhe i lejme perreth 5 min, i shuajme me pak uzo ose vere i lejme pak dhe me pas i shtojme domatet e grira ne rende.
 3. I leme te marin valen rreth 10 min.
 4. Ziejme makaronat dhe shtojme gjellen e bere nga lart.

Nutrition facts

Per Serving
 • Kcal: 460 kcal
 • Carbs: 56g
 • Fat: 12g
 • Proteins: 30g

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top