Tagliatelle ne Furre me Ragu te bardheFeatured

Category: 

Gjithnje i kemi dashuruar Tagliatellet, sidomos tani qe me kete recete do te kalojne ne tave. Ku bizelet, rikota, qepa, karrota, selinoja, salcicet kombinohen me se miri.

 

 

Fairly difficult
Fairly cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Tagliatelle ne furre

 • 500 Gr Tagliatelle
 • 100 ml Qumesht
 • 150 gr Bizele
 • 100 gr Qepe
 • 30 ml Vere
 • 300 gr Rikota
 • 250 gr Salcice
 • 1 dege Selino
 • 1 thelpi Hurdher
 • 60 gr Djath Kackavall
 • 100 gr Karrot
 • 1 aq sa duhet Kripe, vaj ulliri, piper, arre moskate, buke e thekur

Tagliatelle ne Furre me Ragu te bardhe Directions

 1. Per te pergatitur kete recete me tagliatelle ne furre, fillojme duke lare dhe pastruar te gjithe ingredieletet e siper permendur.
 2. Vendosim bizelet ne nje tas dhe grijme karroten, salcicen e fresket, qepen, selinondhe i vendosim ne nje tigane per t'i gatuar.
 3. Kur e shikojme qe qepa, selinoja dhe karrota jane zbutur, i shuajme me veren e bardhe , shtojme bizelet dhe i lem te gatuhen per 10 minuta.
  Ne nje tas tjeter shtojme rikoten, e aromatizojme me arre moskate, kripe, piper dhe shtojme qumesht dhe i perzjejme.
 4. Tani ka ardhur momenti te zjejme tagliatelle-t per rreth 5 minuta dhe i vendosim ne nje tas duke shtuar ragune e bardhe dhe i perzjejme.
  Marrim nje tepsi e lyejme me gjalpe dhe buke te thekur, poshte dhe tek anet.
 5. Vendosim ne tepsi tagliatellet me salences e raguse se bardhe duke e shperndare ne menyre te barabarte, hedhim siper djathin parmigiano te grire dhe e fusim ne furre me 200 grade per 5 deri ne 10 minuta.
 6. I heqim nga furra dhe i servirim te ngrohta.
   

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top