Patëllxhanë të mbushur me djathë dhe proshutëFeatured

Category: 
Seasons: 
Easy
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time
Waiting time 10m

Ingredients

For 4 Person(s)

Patëllxhanë të mbushur me djathë dhe proshutë

  • 4 cope Patellxhane
  • 500 Grame Mozarela
  • 400 Grame Proshute
  • 4 Kokrra Veze
  • 6 Luge Gjelle Kripe
  • 5 Luge Gjelle Vaj per skuqje

Patëllxhanë të mbushur me djathë dhe proshutë Directions

  1. Përbërësit e kësaj recete:
  2. 4 patëllxhanë të mëdhenj 500 g mozarela 400 proshutë  4 kokrra vezë 6 lugë gjelle galetë kripë, vaj për skuqje
  3. Përgatitja: Fillimisht presim në feta rrumbullake me trashësi 2-3 mm patëllxhanin. I hapim mbi një tryezë dhe mbi çdo fetë patëllxhan vendosim një gjysmë fete proshutë të palosur në dysh, një fetë mozarela dhe mbi mozarelën vendosim një fetë tjetër patëllxhan. Më pas i kalojmë fillimisht në një tas ku kemi rrahur vezë me pak kripë dhe më pas në galetë. I vendosim të skuqen në një tigan dhe më pas i servirim duke i hequr vajin e tepërt me anë të një letre kuzhine.
  4.  

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top