Gatime Shqiptare (21 recipes)

Gatime Shqiptare Recipes

Featured
Bakllava Shqiptare

Bakllava Shqiptare

0
Category:  Gatime Shqiptare, Embelsira

Ingredients:
1 kg miell, 4 te verdha veze, 2 gota uje te vaket, 1 filxhan vaj ulliri , 0.5 luge kafeje kripe, pak niseshte, 1 kg arra te qeruara, 500 gr gjalpe i shkrire, 1.7 kg sheqer, 1.2 l uje, 0.5 limon

Preparation time: 2h
Cooking time: 3h
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Gjylnar – Ëmbëlsire Dibrane

Gjylnar – Ëmbëlsire Dibrane

0
Category:  Gatime Shqiptare, Embelsira

Ingredients:
4 kokrra veze, 250 gr gjalpe, 300 ml qumesht, 100 gr sheqer, 300 gr miell, 1 luge caji me maja per embelsira, pak vanilje sipas deshires, 150 ml uje, 200 gr sheqer, pak leng limoni

Preparation time: 20m
Cooking time: 30m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Harapash me te brendshme qengji

Harapash me te brendshme qengji

0
Category:  Pjata e dytë, Gatime Shqiptare

Ingredients:
200 gr te brendshme qengji, 600 ml uje, 60 gr miell misri, vaj ulliri, pak gjalpe, pak kripe, djathe i bardhe

Preparation time: 10m
Cooking time: 10m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Japrak me gjethe rrushi

Japrak me gjethe rrushi

0
Category:  Gatime Shqiptare

Ingredients:
12 gjethe rrushi, 250 gr oriz kokerrumbullaket, 200 ml vaj ulliri, 1 qepe mesatare, 1 limon te shtrydhur, 1 luge te vogel mente, 1 luge te vogel koper, 1 luge majdanoz, pak piper

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Kos i bardhe

Kos i bardhe

0
Category:  Gatime Shqiptare

Ingredients:
1 liter qumesht, 100 gr kos

Preparation time: 2h
Cooking time: 5m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Kukurec

Kukurec

0
Category:  Pjata e dytë, Gatime Shqiptare

Ingredients:
1 pale zorre qengji, 300 gr te brendshme, kripe, piper, spec i kuq, rigon, 2 luge gjelle yndyre

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Laker e bardhe e zier

Laker e bardhe e zier

0
Category:  Gatime Shqiptare

Ingredients:
1 kokerr laker, 5 luge gjelle vaj ulliri, 1 karrote, pak kripe, pak piper, 1 gjethe dafine, 0.5 limon

Preparation time: 10m
Cooking time: 20m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Patëllxhanë të mbushur me djathë dhe proshutë

Patëllxhanë të mbushur me djathë dhe proshutë

0
Category:  Gatime Shqiptare
Morrocan Seasons:  August

Ingredients:
4 cope Patellxhane, 500 Grame Mozarela, 400 Grame Proshute, 4 Kokrra Veze, 6 Luge Gjelle Kripe, 5 Luge Gjelle Vaj per skuqje

Preparation time: 40m
Cooking time: 40m
Waiting time: 10m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Përshesh me kulaç gruri

Përshesh me kulaç gruri

0
Category:  Gatime Shqiptare

Ingredients:
1 kg kulac me miell gruri, 500 gr qepe, disa te brendshmet e gjelit te detit (melcia,plendesi,qafa), pak kripe, pak nenexhik i fresket e pak i thate, pak vaj ulliri

Preparation time: 20m
Cooking time: 40m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Pjepër dhe proshutë

Pjepër dhe proshutë

0
Category:  Gatime Shqiptare
Mediteranean Seasons:  August

Ingredients:
100 Gram Rukola, 100 Gram Sallate Jeshile, 3 Feta Pjeper, 8 Fije Proshute Krudo, 1 Dege Borzilok, 2 Kokrra Qepe te njoma, 2 Gram Kripe, 2 Luge Vaj Ulliri, 1 Luge Uthull Balsamike

Preparation time: 30m
Cooking time: 40m
Waiting time: 15m
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap