Embelsira (39 recipes)

Embelsira Recipes

Featured
Akullore - Pak Kalori

Akullore - Pak Kalori

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
3 cope Banane, 2 luge gjelle Gjalp Kikiriku, 3 luge gjelle Kakao jo e embel

Preparation time: 15m
Waiting time: 2h
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Akullore me Cokollate

Akullore me Cokollate

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
2 cope Banane, 2 luge gjelle Kakao pluhur, 3 luge gjelle Qumesht bajameje, 1 luge gjelle Cokollate e zeze ne kubike

Preparation time: 15m
Waiting time: 2h
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Akullore nga banania

Akullore nga banania

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
2 banane, leng nga dy limona dhe nga nje portokall , 350 gr sheqer, 1 gote ajke te embel

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Akullore Stracciatella

Akullore Stracciatella

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
600 ml Qumesht, 100 gr Cokollate, 250 ml Pana per embelsira, 250 gr Sheqer, 0.5 gr Vanilje

Preparation time: 40m
Cooking time: 5m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Bakllava Shqiptare

Bakllava Shqiptare

0
Category:  Gatime Shqiptare, Embelsira

Ingredients:
1 kg miell, 4 te verdha veze, 2 gota uje te vaket, 1 filxhan vaj ulliri , 0.5 luge kafeje kripe, pak niseshte, 1 kg arra te qeruara, 500 gr gjalpe i shkrire, 1.7 kg sheqer, 1.2 l uje, 0.5 limon

Preparation time: 2h
Cooking time: 3h
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Bakllava turke

Bakllava turke

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
700 gr miell, 200 ml vaj misri, 70 ml qumesht, 70 ml kos, 2 te verdha veze , 1 veze e plote, 1 luge gjelle limon i shtrydhur, 600 gr gjalpe i shkrire, pak niseshte , 500 gr arra te qeruara e te grira , 1.2 l uje, 1.8 kg sheqer, pak vanilje dhe karafil(sipas deshires)

Preparation time: 3h
Cooking time: 2h
Difficulty: Easy
Cost: Fairly cheap

Featured
Ballokume elbasani

Ballokume elbasani

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
1 kg miell misri, 100 gr miell gruri, 8 veze, 400 gr gjalpe, 50 ml qumesht, 1 kg sheqer

Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Biskota me arra dhe mjalte

Biskota me arra dhe mjalte

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
3.5 Filxhan caji Miell, 0.5 Filxhan Gjalp, 0.5 Filxhan Margarine, 5 Luge gjelle Mjalt, 1 Filxhan Shqer, 1 Luge kafeje Sode, 2 Luge gjelle Arra

Preparation time: 35m
Cooking time: 20m
Waiting time: 1d
Difficulty: Easy
Cost: Cheap

Featured
BISKOTA ME FIQ TE THARE

BISKOTA ME FIQ TE THARE

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
1.5 Filxhan Miell, 1 luge caji Sode buke, 0.25 luge caji Kripe, 10 luge gjelle Gjalp te fresket, 0.67 filxhan Sheqer Kaf, 1 kokerr Veze, 2 luge caji Vanilje, 1 kokerr Lekuren e Porpokalles

Preparation time: 30m
Cooking time: 20m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap

Featured
Biskota me gjalp

Biskota me gjalp

0
Category:  Embelsira

Ingredients:
100 gr Gjalp, 100 gr Sheqer, 1 koker Veze, 200 gr Miell, 0.5 luge kafeje Maja per embelsira, 1 luge kafeje Ekstrakt vaniljeje, 1 luge Kakao, 1 aq sa duhet Sheqer Pluhur

Preparation time: 10m
Cooking time: 20m
Waiting time: 15m
Difficulty: Super easy
Cost: Cheap