Biskota me gjalpFeatured

Category: 
Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time
Waiting time 15m

Ingredients

For 4 Person(s)

Biskota me gjalp

 • 100 gr Gjalp
 • 100 gr Sheqer
 • 1 koker Veze
 • 200 gr Miell
 • 0.5 luge kafeje Maja per embelsira
 • 1 luge kafeje Ekstrakt vaniljeje
 • 1 luge Kakao
 • 1 aq sa duhet Sheqer Pluhur

Biskota me gjalp Directions

 1. Ne nje tas do te punojme mire me pirun gjalpin me sheqerin derisa te formohet nje mase uniforme. kokrrizat do te ndihen gjithsesi pak.
 2. Shtojme vezen me esencen e vaniljes dhe vazhdojme te punojme perberesit. Shtojme miellin dhe majane dhe punojme brumin.
 3. Ndajme brumin e biskotave ne 2 pjese te barabarta. Njeren e perziejme me kakao, tjetren e leme si eshte.leme pak brumin te pushoje rreth 15'...
 4. Ndajme te 2 copat e brumit akoma ne 2 pjese te barabarta.
 5. Me secilen nga pjeset me dhe pa kakao presim shiritat dhe i vendosim rrjesht duke i ngjitur pak me gishta njera pas tjetres.
 6. Pjesen tjeter te bardhe e hapim si cilinder sa gjeresia e shiritave si ne figure ndersa brumin e mbetur me kakao e hapim si pete poshte . Veprojme si ne figure.
 7. Biskotat do te piqen ne furre te parangrohur, ne temp 180°.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top