BISKOTA ME FIQ TE THAREFeatured

Category: 
Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Biskota me fiq te thate

 • 1.5 Filxhan Miell
 • 1 luge caji Sode buke
 • 0.25 luge caji Kripe
 • 10 luge gjelle Gjalp te fresket
 • 0.67 filxhan Sheqer Kaf
 • 1 kokerr Veze
 • 2 luge caji Vanilje
 • 1 kokerr Lekuren e Porpokalles

BISKOTA ME FIQ TE THARE Directions

 1. Perzieni miellin, pluhurin e pjekies, kripen ne nje tas te vogel.
 2. Rrihni gjalpin dhe sheqerin ne nje tas te madh, rreth 5min.
 3. Shtoni vezen, vaniljen dhe lekuren e portokallit dhe vazhdoni ti rrihni.
 4. Perzieni miellin ne tasin me gjalpin deri sa te behet mase uniforme e bute. E vendosni brumin ne frig. per te pakten 4 ore ose gjitha naten.
 5. Perzieni fiqt me ujin dhe I zieni. I lini me kapak mbuluar deri sa fiqt te kene thithur gjithe ujin.
 6. Merrni nje nga copat e brumit dhe e vendosni mbi letren e pjekies ku keni vendosur miellin. E hapni ne forme drejtekendeshi dhe I hidhni me kujdes nga pak masen e fiqve. E mbeshtillni me vete brumin dhe e vendosni ne frigorifer deri sa te beni dhe te tjerat.
 7. I fusni ne furre per pjekie dhe me pas I prisni ne forma pasi te ftohen.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top