Akullore StracciatellaFeatured

Category: 

Akullorja me shijen e stracateles eshte nje nga shijet me te preferuara te femijeve dhe te te rriturve. Ajo eshte e realizuar nga nje baze kremoze akullore me vanilja, e pasuruar me cokollate krokante te grire. Eshte shume e lehte te pergatitesh akulleren me shijen e stracateles ne kushtet e shtepise, nisim te bejme nje akullore te thjeshte me vanilje dhe perpara se te ndajojme makinerine hedhim floket e cokollates se zeze.

 

Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Akullore Straciatela

 • 600 ml Qumesht
 • 100 gr Cokollate
 • 250 ml Pana per embelsira
 • 250 gr Sheqer
 • 0.5 gr Vanilje

Akullore Stracciatella Directions

 1. Per te pergatitur Akulloren me shijen e Stracateles, fillojme te bejme akulloren me baze vanilje.
 2. Marrim nje dege vanilje, e presim ne mes dhe marrim brumin e brendshem. E mbajme menjane.
 3. Marrim nje tenxhere te vogel, shtojme qumeshtin dhe panen.
 4. Me pas shtojme sheqerin dhe vaniljen per te aromatizuar permbajtjen.
 5. E ngrohim ne zjarre te avashet, nderkohe qe e perzjejme me nje rrahese dore, per rreth 2-3 minuta. Masa e pergatitur duhet te arrije deri ne zjerje.
 6. Heqim degen e vaniljes dhe e lem te ftohet ne temperature ambjenti.
 7. Hedhim masen ne makinen e posatshme per akullore. Per kete akullore nuk eshte e nevojshme te ftohim koshin e makines ne frigorifer.
 8. E ndezim dhe e lem te punoje per rreth 30 minuta, deri sa te jete e dendur dhe e plote.
 9. Pasi kane kaluar 20 minutat e para dhe akullorja eshte akoma ne makinerine e akullores, hedhim cokollaten.
 10. Ne fund e hedhim ne nje tas dhe e lem te pushoje ne frigorifer per 30 minuta.
 11.  

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top