Tavë korani me arra Featured

Category: 
Easy
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Tave korani me arra

 • 2 kg peshk
 • 20 ml vaj ulliri
 • 3 kokrra qep
 • 1 gjethe dafine
 • 0.5 gotë verë e bardhë
 • 1 filxhan caji arra
 • 2 karrota te medhaja
 • 1 kokërr hudhër
 • kripë
 • piper

Tavë korani me arra Directions

 1. Marrim peshkun e fresket , e pastrojme , e leme te kulloje pak nga uji ose e mbledhim me letra kuzhine (kartopiceta) . Me pas e presim ne forme roleje , i hedhim pak kripe , marrim taven e baltes , e lyejme me vaj ulliri dhe me pas vendosim peshkun ne tave dhe e fusim ne furre 200 grade . Me pas pregatisim gjellen ne nje tigan , hedhim pak vaj ulliri ose vaj luledielli . Marrim qepen e pastrojme dhe e presim ne forma kubike , e  hedhim ne tigan , shtojme karroten e grire ne rende , hedhim nje gjethe dafine , pak hudhra , piper , krip, rigon . E perziejme sa te behet nje mase e shkrifet dhe i hedhim nje gote vere te bardhe . Me pas i veme kapakun qe te marre vale . Shikojme furren per te pare nese eshte skuqur peshku dhe i shtojme nje gote me vere . E leme sa te avulloj pak dhe shtojme gjellen e pergatitur. 
  E fusim ne furre dhe e leme 15-20 min . Pasi te jete mpiksur pak gjella shtojme arrat e shtypura , pak majdanoz dhe disa fleta limoni .
 2. Ju befte mire ! 

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top