Makarona te shkurtra me domate Featured

Category: 

Këto makarona janë një pjatë e shëndetshme për fëmijët dhe jo vetëm. Janë një pjatë e shpejtë për tu gatuar. Mjaftojnë pak përbërës dhe në pak minuta do të kemi një pjatë të shijshme.

Super easy
Cheap

Ingredients

For 2 Person(s)

Makarona me domate

  • 150 gr makarona te shkurtra
  • 2 domate
  • 1 qepe e vogel
  • pak borzilok
  • pak vaj ulliri
  • pak kripe
  • pak djathe parmixhan i grire

Makarona te shkurtra me domate Directions

  1. Mbushim me ujë një tenxhere dhe e vemë të ziejë. Kur uji të fillojë të ziejë i hedhim kripë dhe hedhim makaronat. Ndërkohë që makaronat zihen, përgatisim salcën. Në një tigan hedhim pak vaj dhe grijmë hollë qepën. E kavërdisim pak dhe hedhim dhe domatet e grira në rende. Shtojmë pak kripë dhe gjethe borziloku. Mbulojmë tiganin me kapak dhe e lemë të ziejë me zjarr shumë të ulët. Kullojmë makaronat dhe i bashkojmë me salcën në tigan. Makronat i shërbejmë të ngrohtë dhe sipër i hedhim parmixhan të grirë.
  2. Ju bëftë mirë !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top