Makarona me Kima Featured

Category: 
Easy
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Makarona me kima

 • 350 gr Makarona
 • 300 gr Mish i grire
 • 400 gr Salce domate
 • 1 kokerr Qepe
 • 1 cope Karrote
 • 1 thelpi Hurdher
 • 1 gote Vere e bardhe ne temperature ambjenti
 • 1 tufe Majdanoz
 • 100 gr Djath kackavall i grire
 • 1 aq sa duhet Kripe, Vaj, Piper

Makarona me Kima Directions

 1. Kaverdisim ne vaj ulliri qepen, hudhren dhe karroten te grira holle derisa te zbuten. Shtojmemishin e grire, e copetojme me dhembet e nje piruni ne menyre qe te shkriftohet dhe e leme derisa te marre ngjyre. E shuajme te gjithe perberjen me veren e bardhe te cilen e leme te avulloje ne zjarr te forte.
 2. Shtojme salcen e domateve, 1 gote uje, kripe, piper dhe e leme salcen te zieje ne zjarr mesatar me kapak te mbyllur per rreth 20 minuta, apo derisa mishi i grire te jete gatuar plotesisht.
 3. Nderkohe ziejme makaronat ne uje me kripe per egzaktesisht kohen e treguar ne konfeksion.
 4. Kur salca me mish te grire te jete gati, shtojme majdanozin e grire holle, 4 luge djath kaçkavall dhe e bashkojme me makaronat tashme te ziera ose ja hedhim makaronave siper.
 5. E sherbejme pjaten te sperkatur me djath kaçkavall ne siperfaqe.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top