Embelsire snickers Featured

Category: 
Easy
Fairly cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Snickers

 • 8 te bardha vezesh
 • pak kripe
 • lengu i nje gjysme limoni
 • 9 luge gjelle sheqer
 • 4 luge gjelle miell
 • 250 gr kikirik i bluar
 • 200 gr cokollate e bardhe
 • 2 luge vaj
 • krem karamel

Embelsire snickers Directions

 1. Rrihen të bardhat e vezës me pak kripë dhe pastaj shtohet lëngu i limonit, sheqeri dhe e përziejmë masën. Shtohet mielli dhe piqet në tavë të lyer dhe të mbuluar me letër për pjekje në temperaturë 180 gradë për 30 minuta.
 2. Në një enë hedhim 2 lugë vaj dhe çokollatën e bardhë. Pasi të shkrihet, lyhet shtresa e parë dhe mbi të hidhet shtresa e dytë, e cila lyhet me krem karamel, i cili është përgatitur më parë (në një tigan hidhet 8 lugë gjelle sheqer dhe lihet derisa të karamelizohet), pastaj shtohet margarina e copëtuar.
 3. Të verdhën e vezës e përziejmë me 2 lugë gjelle sheqer derisa zbardhet dhe pastaj masën që përftuam e hedhim te kremi karamel, po aty i hedhim kikirikët e copëtuar dhe e hedhim në tavë. Sipër kësaj hedhim çokollatë të zezë të shkrirë dhe 2 lugë gjellë vaj. Pastaj e zbukurojmë me kikirikë.

  Ju befte mire ! 

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top