Kaneloni me rikota dhe spinaqFeatured

Category: 
Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Kaneloni me rikota dhe Spinaq

 • 1 kuti Kaneloni Barrilla
 • 400 gr Spinaq
 • 600 gr Rikota
 • 500 ml Pana
 • 0.5 liter Beshamel
 • 300 gr Proshut i prere ne Kubike
 • 1 koker Limon
 • 1 aq saduhet Kripe Piper Arre Moskate
 • 100 gr Djath Parmixhano

Kaneloni me rikota dhe spinaq Directions

 1. Vendosim per te zjere ne nje tenxhere uje me kripe dhe afer vendosim edhe nje tjeter me uje te ftohte.
 2. Vendosim per te zjere Kanellonit deri sa te dalin ne siperfaqe, i kullojme dhe menjehere  kalojme ne ujin e ftohte per te ndaluar zjerjen.  Nese jemi duke perdorur flete lazanje, i hapim te gjitha ne nje plan pune ne veshur me leter kuzhine.
 3. Me pas fillojme dhe pergatisim mbushjen, me pinaqin te cilin e kemi kaluar njehere ne zjarr deri sa i ka rene volumi. Me pas shtojme rikoten, e kriposim, i hedhim piper dhe lekuren e nje limoni.
   
  Pasi kemi mbaruar se pergatitur kete mase, atehere fillojme dhe mbushim kanelonit, nese jemi duke perdorur flete lazanja e vendosim mbushjen ne  mes duke e rrotulluar.
 4. Perpara se ti sistemojme ne tepsi, i vendosim tepsis ne fund beshamel dhe fillojme dhe sistemojme me rradhe kanelonit. 
 5. Kur kemi mbaruar se sistemuari te gjitha ne tepsi dhe kjo e efundit eshte mbushur plot, i mbulojme me beshamel, te ciles i kemi shtuar kerpudhat dhe proshutin.
 6. Ne fund shtojme djathin parmixhano.
   
  E fusim ne furre per 30 minuta ne 180 grade. Pjekja eshte e shpejte sepse edhe mbushja edhe pasta jane te gatuara.
   

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top