Tave PeshkuFeatured

Category: 
Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Tave Peshku

 • 4 cope Peshk i freshke (Koce)
 • 3 kokrra Qepe
 • 5 thelpinj Hurdher
 • 4 kokrra Domate
 • 3 gjethe Dafine

Tave Peshku Directions

  Merr 2 fileto peshku te fresketa 200-300 gram secili.

  Merr 3 qepe te kuqe ose te bardha te medha dhe pret ne feta.

  Fillo dhe skuq qepet ne zjarr te ngadalte duke i trazuar shpesh per 15 minuta derisa te shkrihen (jo te digjen).

  Pataj merr 5 ose 6 thelba udhre dhe 3 ose 4 domate te medha te prera kubike dhe dhe i hedh ne te njetin tigan qe gatuan qepen se bashku me 3 ose 4 gjethe dafine.

  I kaverdis qepet, domatet dhe hudhrat derisa hudhrat te zbuten. I hedh kripe dhe piper duke e provuar per shije.

  Pastaj ndez furren ne 350 degrees dhe e le te ngrohet.

  Ne kete kohe i hedh "gjellen" e krijuar me qepet, hudhrat, domatet dhe dafinat ne nje tave mesatarisht te madhe.

  Vendos filetot e peshkut siper "gjelles" duke e sperkatur me pak vaj ulliri dhe kripe.

  E vendos taven te mbuluar me leter alumini ne furre dhe e pjek per 20-30 minuta (varet nga trashesia e filetove te peshkut).

  Pas 20-30 minutash kontrollon peshkun nese eshte bere ose jo.

  E heq letren e aluminit nga tava dhe vendos taven ne furre perseri per 5-10 minuta per t'i dhene peshkut ngjyre.

  Pas kesaj e heq taven nga furra dhe e le te ftohet per te ngrene.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top