Qofte me mish ne taveFeatured

Category: 
Easy
Fairly cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Qofte me mish

 • 500 gr mish i grire
 • 1 qepe
 • 1 gote uji oriz te zier
 • 1 veze
 • 2 luge miell misri ose galete
 • krip
 • piper i kuq dhe i zi

Per salcen

 • 250 ml ajke kosi
 • 3 veze
 • 150 gr djathe i forte

Qofte me mish ne tave Directions

 1. Fillimisht ziejmë orizin në ujë ku kemi hedhur më parë kripë dhe e lejmë më pas të ftohet. Qepën e skuqim dhe e përziejmë me mishin e grirë, hudhrën, orizin e zier. Përziejmë mirë dhe me dorë formojmë toptha. Deri sa t`i formojmë topthat , në tiganin të cilin e kemi vënë në zjarr hedhim 2 litra ujë që të vlojnë.
 2. Pasi të vlojë uji i shtojmë topthat ne ujin që vlon dhe i ziejmë rreth 10-15 minuta. Më pas i heqim nga uji. I radhitim në një tavë dhe sipër i hedhim  përzierjen prej ajke, vezëve dhe djathit. I pjekim në furrë rreth 20 minuta në temperaturë 220 grade .

  Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top