Mish lepuri me hudhra Featured

Category: 

Mishi i lepurit eshte shume i shijshem nese gatuhet ne menyre te sakte. Kjo recete eshte shume e thjeshte , e mund ta pergatisin edhe ata qe jane ne hapat e para ne kuzhine . Kemi pergatitur mishin e lepurit me hudhra ne tenxhere presioni . Hudhrat , gjethja e dafines dhe uthulla ndihmojne qe te ike ajo era karakteristike e mishit te lepurit qe jo te gjithe e pelqejne. 

Easy
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Lepur me hudher

 • 1 kg mish lepuri
 • 4 gjethe dafine
 • 9 thelpinj hudhre
 • 75 ml vere e bardhe
 • 75 ml uthull e bardhe
 • 5 luge gjelle vaj ulliri
 • pak kripe
 • pak piper

Mish lepuri me hudhra Directions

 1. Si fillim presim mishin ne copa . E lajme dhe e thajme me leter kuzhine. Ne tenxheren e presionit hedhim vaj ulliri . Hedhim mishin e prere ne copa . E kaverdisim nga te dyja anet . Shtojme hudhrat e qeruara . I trazojme e me pas i shuajme me veren dhe me pas me uthullen . E leme pak sa te avulloje alkooli.
 2. Shtojme gjethet e dafines , pak kripe, pak piper dhe mbulojme tenxheren e presionit me kapak . E leme te zieje ne zjarr te ngadalte perreth 30 minuta. Me pas fikim zjarrin dhe leme te dale avulli nga tenxherja perpara se ta hapim . Nxjerrim mishin e lepurit dhe e vendosim ne pjata te cilen e sherbejme te ngrohte. 
 3. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top