Koke qengji e pjekur ne furreFeatured

Category: 

Koka e qengjit e pjekur në furrë është një pjatë e dytë e shijshme. Gatuhet me erëza sipër dhe e shoqërojmë me një pjatë patate furre.

Easy
Fairly expensive

Ingredients

For 4 Person(s)

Koke qengji e pjekur ne furre

 • 2 koka qengji (te ndara pergjysem)
 • pak rozmarine
 • pak sherebele
 • pak kripe
 • pak vaj ulliri

Koke qengji e pjekur ne furre Directions

 1. Si fillim pastrojmë kokat e qengjit dhe i lajmë me ujë të bollshëm.
 2. Më pas i shtojmë sipër erëzat e grira ( sherebelën dhe rozmarinën), pak kripë e pak piper.
 3. ( Nëse keni kohë, mund ti lini në frigorifer përreth një orë për tu marinuar).
 4. Më pas i vendosim në një tavë i spërkasim sipër me vaj ulliri dhe i pjekim në furrë të nxehtë 180°C përreth një orë.
 5. I shërbejmë të ngrohta të shoqëruara me një pjatë patate furre.
 6. Ju bëftë mirë !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top