Eskallop furreFeatured

Category: 
Super easy
Cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Eskallop

 • 10 thela te vogla mish
 • 2 filxhane vaj
 • 2.5 qepe mesatare
 • 3 luge miell
 • 2 filxhane vere
 • 1 gjethe dafine
 • 4 domate
 • salce
 • 1 tufe majdanoz
 • kripe dhe piper

Eskallop furre Directions

 1. Kjo mënyrë gatimi përdoret kur mishi është pak i madh. Priten dy copa për racion (nga pjesa e hollë e shtyllës kurrizore, pjesa e sipërme ose e brendshme), rrihet me rrahësen, u jepet forma e rrumbullakët dhe u hidhet kripë e piper. Lyhen me miell, skuqet lehtë, rreshtohen në tavë dhe përgatitet salca.
 2. Në yndyrën e mbetur skuqet qepa dhe domatet e grira hollë, shtohet hudhra, fare pak miell, verë, ujë dhe vihet në tavë. Sipër vihen feta domate dhe majdanoz i prerë hollë. Piqet në furrë mesatare 15-20 minuta. Shërbehet me pure patate etj.
 3. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top